Original price was $234.95
49% marked down = $234.95 *49 / 100 = $115.13
So now the sale price = original price - price of 49% marked down
sale price = $234.95 - $115.13 = $119.82
Answer: sale price of a DVD player having a red tag marked down by 49% should be $119.82
180 because you multiply the 12 packs by 10 to get 120. Then you subtract 120 from 300
A method you can use to figure this out is to look it up on the Internet and write in your own words. Also, if there is a paper that showed you what the answer was, you can put the definition in your own words. This is 2 significant strategies to success!!
Answer:
neither.
Step-by-step explanation: