Answer:
<em>24.66 mg</em><em> of medicine will be left.</em>
Step-by-step explanation:
The given exponential equation is,

Where,
A(t) = amount after time t
i = initial amount = 100 mg
r = rate of change = -14% = -0.14 (-ve is taken because the amount is decreasing)
t = time = 10 hours
Putting the values,



Answer:
40 hours
Step-by-step explanation:
47.3-40= 7.3
He worked 7.3 hours overtime meaning he worked 40 regular hours.
Answer:
0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
The number of messages arriving at a multiplexer is a Poisson random variable with mean 15 messages/second.
Let X be the number of messages arriving at a multiplexer.
Mean = 15
For poison distribution,
Mean = Variance = 15

From central limit theorem, we have:
where n is the sample size.
Here, n = 1 minute = 60 seconds
P(x > 950)
Calculation the value from standard normal z table, we have,

0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Since the number of bird decreases 3% per year then for year 1 there will be 29 100 birds left. This value is 97% of 30000. From this the number of birds for year 1 is N = 30000(1-0.03)
A. N = 30,000

B. To solve this we use the equation we established in letter A. We get the answer by substituting T with 20. N = 16,000. <span />
Skejsbssbdgdhdhjslslakasksnshshsksisikssjsjsjjsjsjsjsjss