Answer:
$76.5
Step-by-step explanation:
93.5÷5.5=17
17×4.50=76.5
Therefore the answer is 76.5.
Hello,
If 1 black shoe is selected from a bin of 6 black shoes and 4 brown shoes and not replaced, then there are 5 black shoes and 4 brown shoes remaining. To find the probability that the a black shoe will be selected out of 5 black shoes and 4 brown shoes, we divide the number of black shoes over the total number of shoes (Each selection of a shoe is independent).
Doing this, we get 5 / (5+4) = 5/9 ≈ 0.55
The probability that a second shoe selected will be black is 0.55.
Hope this helps!
Adding a negative interference is the same as subtracting a positive integer
Using the given formula T = LS
And given the time is 3 minutes (3 x 60 = 180 seconds)and the speed is 4-1/2 inches per second:
180 = L x 4-1/2
Solve for L by dividing both sides by 4-1/2:
L = 180 / 4-1/2
L = 40
The length should be 40 inches.