Answer:
0.0498 = 4.98%
Step-by-step explanation:
In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by the following formula:

In which
x is the number of sucesses
e = 2.71828 is the Euler number
is the mean in the given time interval.
Inquiries arrive at a record message device according to a Poisson process of rate 15 inquiries per minute.
Each minute has 60 seconds.
So a rate of 1 inquire each 4 seconds.
The probability that it takes more than 12 seconds for the first inquiry to arrive is approximately
Mean of 1 inquire each 4 seconds, so for 12 seconds 
This probability is P(X = 0).


Answer: 1.72 kilograms
Step-by-step explanation:
From the question, Ricardo is making a container of trail mix with 3.5 kilograms of nuts and he has 1.78 kilograms of almonds while the remaining of the nuts will be cashews.
To get the kilograms of cashews nuts that are needed, we subtract the kilograms of almonds from the total container. This will be:
= 3.5 kg - 1.78 kg
= 1. 72 kg
Answer:
A 165 lb person would weigh 62.7 lbs on Mars.
Step-by-step explanation:
38%=0.38*165=62.7
Answer:
The correct answer is B The interquartile range for cars is about 7 mpg, and the interquartile range for minivans is about 3 mpg.
Step-by-step explanation: it makes sence and if youre using edge it is correct :)
Answer:
cave 1 - 2g= 12 gold, g is 6
2s = 18 silver, s = 9
so she would stay 9 days digging for silver and 6 for gold
cave 2- 1g = 12 gold, g is 12
3s = 18 silver, s = 4
she would stay 4 days looking for silver and 12 for gold
cave 1 is better because its less days since she is digging for gold and silver at same time it would only take maybe 10 days but for cave 2 its would take abt 13 days
Step-by-step explanation: idk i just put some stuff together sorrry its wrong..... but i hope it helps..