Answer:
The required equation is:

Explanation:
Let us assume that the hole is at y = 0m, with x as the time.
From the question we have (-1s, 8m) as the vertex (here x being the time variable is supposed to be in seconds and y being the distance variable is supposed to be in meters)
At x = 1s, the ball gets to the hole, therefore we have point (1s, 0m)
We know that the vertex of the parabola y = ax² + bx + c is at

therefore we have:

We then have the following equations:



From the 3rd equation we have
1 X 2a = b.
Therefore we have:


We can simplify both equations and get:


The first equation now becomes:


With a, we can find the values of c and b.


Then the equation is:

Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
The sports car, because it has less mass and therefore less inertia
Step-by-step explanation:
When an object has less inertia it is easier to be put into and out of motion, and a sports car would obviously weigh less than a van.
The answers are the following:
<span><span><span>P(A)=0.75</span><span>
</span></span><span><span>P(B|A)=0.9
</span></span><span><span>P(B|<span>A′</span>)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩B)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩<span>B′</span>)=0.6
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩B)=0.7
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩<span>B′</span>)=0.3</span></span></span>