Two electrons is your answer glad to help!
<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
Answer:uclear Force that holds together the nucleus of an atom. electromagnetic force. ... They are unstable because the Strong Force that would hold them together if the protons and neutrons were closer is weakened because the protons and neutrons get too far apart.
Explanation:
Answer:
0.008945 atm
Explanation:
In the reaction:
2H2S(g) ⇌ 2 H2(g) + S2(g)
Kp is defined as:

<em>Where P is the pressure of each compound in equilibrium.</em>
If initial pressure of H2S is 3.00atm, concentrations in equilibrium are:
H2S = 3.00 atm - 2X
H2 = 2X
S2: = X
Replacing:


0 = 4X³ - 1.28x10⁻⁶X² + 1.92x10⁻⁶X - 2.88x10⁻⁶
Solving for X:
X = 0.008945 atm
As in equilibrium, pressure of S2 is X, <em>pressure is 0.008945 atm</em>