Given:
House valued at $ 425,000
AAA Insurance: $0.38 per 100 with a $500 deductible
425,000 / 100 = 4,250
4,250 x 0.38 = 1,615 annual premium
Thompson’s insurance: $0.26 per 100 with a $1000 deductible
425,000 / 100 = 4,250
4,250 x 0.26 = 1,105 annual premium
If
an incident occurs that results to damage or loss to their home, the
couple shall shell out 500 before AA Insurance can take over payment for
expenses. On the other hand, the couple will shoulder 1,000 before
Thompson’s insurance take over payment for expenses in the event there
is an incident that results to damage or loss to their home.
c.
Thompson’s Insurance is cheaper even if Tara and Levi experience an
incident that results in severe damage or loss to their home.
His annual salary as a pharmacist is $51,200
There are a total of 52 weeks in an year.
(a) Weekly salary = annual salary/ number of weeks = 51,200/52 = $984.62 (rounded to the nearest cent)
Howard's weekly salary to the nearest cent = $984.62
(b) His salary in first three weeks = 984.62*3 = $2,953.85
Howard's earnings during the first three weeks to the nearest cent = $2,953.85
(c) He has to pay the agency 40% of his three week salary which is = 0.4*2953.85 =1,181.54
Howard must pay to the employment agency to the nearest dollar = $1,182
option A i.e. Three-fourths (four-thirds) x = negative 6 (four-thirds).
<u>Step-by-step explanation:</u>
We have , The given expression as Three-fourths x = negative 6 , which can be written as
. Now in order to solve this equation in one step , we must notice that coefficient of x must be 1 but it's
, Let's make coefficient of x as 1 by multiplying both side of equations by 4/3:

⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, x= -8 & correct option to solve the equation Three-fourths x = negative 6 for x in one step is <u>option A i.e. Three-fourths (four-thirds) x = negative 6 (four-thirds).</u>
Given a data set consisting of 33 unique whole number observations, its five-number summary is: [19,32,47,61,77] how many observations are strictly less than 32?
Solution: The five number summary denotes:
Minimum = 19
First Quartile = 32
Median = 47
Third Quartile = 61
Maximum = 77
Since there are an odd number of observations (33) in the data set, the First Quartile (32) must be at the (33+1)/4 = 8.5th position, meaning there are 7 numbers less than 32.
Therefore, there are 7 observations that are strictly less than 32
3x^3 – 5x^2 – 12x + 20
= (3x^3 – 5x^2) – (12x - 20)
= x^2(3x - 5) - 4(3x - 5)
= (3x - 5)(x^2 - 4)
= (3x - 5)(x + 2)(x - 2)
Factors: (3x - 5), (x + 2), and (x - 2)
Answer:
D.) 3x – 5