Answer:
$1,630
Step-by-step explanation:
Assistant 2 hours: 80-40-25 = 15
YOU: 22 x 40 = $880
ASSISTANT 1: 15 x 25 = $375
ASSISTANT 2: 10 x 15 = $150
880+375+150 = $1,630
Answer:
(a) Profit function P(x) = 0.02x^2+60x-80
(b) Average profit P(x)/x = P/x = 0.02x+60-80/x
Marginal profit dP/dx = 0.04x+60
Step-by-step explanation:
Cost function: C(x) = -0.02x^2+40x+80
Price function: p(x) = 100
(a) The profit function P(x) = x*p(x)-C(x) can be expressed as:

(b)Average profit function: P(x)/x

Marginal profit function: dP/dx

First calculate the total price of the car alarm
P = 325 + 0.12(325)
P = $ 364 is the total prize of the car alarm
then calculate the discounted price
35%-off sale
P = 364( 1 - 0.35)
P = 364(0.65)
P = $ 236.6
$ 100 coupon
P = 364 - 100
P = $ 264
so it is better to have the 35%-off sale
so the answer is A