answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
1 year ago
14

The summer after sophomore year, Haley nannied for a family and earned $2000. She

Mathematics
1 answer:
AnnZ [28]1 year ago
3 0

You want to calculate the interest on $2000 at5.8% interest per month after six years?

Here is your formula: I =p*r*t

P is the principal amount which is $2000

R is the rate of interest which is 5.8% per month

T is the time involved whihc is six years  

You’re interest is 8352.00

You might be interested in
The scores of eighth-grade students in a math test are normally distributed with a mean of 57.5 and a standard deviation of 6.5.
Anna11 [10]
Approximately 68% of a normal distribution lies within one standard deviation of the mean, so this corresponds to students with scores between (57.5 - 6.5, 57.5 + 6.5) = (51, 64)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sherry was in charge of distributing 25 food items
Valentin [98]

Answer:

? i dont think you finished the sentence

Step-by-step explanation:

6 0
1 year ago
A city map has the scale 1 inch = 500 feet. If a map of the city limits is 36 inches (East to West) by 24 inches (North to South
MrRa [10]
East to West distance in the map: 36 inches

Use of the scale: 36 in * 500 feet / in =18,000 feet

Conversion to miles: 18,000 feet * 1 mile / 5,280 in = 3.4 miles

Answer: 3.4
8 0
2 years ago
Does meditation cure insomnia? Researchers randomly divided 400 people into two equal- sized groups. One group meditated daily f
Olin [163]

Answer:

this is very long be shot question

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Cara has $25 to buy dry pet food and treats for the animal shelter. A pound of dog food cost $2 and treats are $1 apiece. If she
nordsb [41]
<span>If dog food costs $2 a pound and Cara buys 9 pounds, her expenditure on dog food is 9 x 2. This makes $18. If she has a total budget of $25 and spends $18 on dog food, she has $7 left over for treats (25 - 18 = 7). At $1 each, she can buy up to 7 treats.</span>
5 0
1 year ago
Other questions:
  • An office uses 478 lb of paper in one week. The paper comes in packages that hold 18 lb of paper each.
    8·2 answers
  • The volume of a prism is the product of its height and area of its base, V = Bh. A rectangular prism has a volume of 16y4 + 16y3
    13·2 answers
  • How is 2 ones the same has 20 tenths
    9·2 answers
  • write an algebraic expression to model each situation. you have a summer job at a car wash. you earn $8.50 per hour and are expe
    8·2 answers
  • If 40 percent of a movie ticket costs $5.00 what is 20 percent of the cost of two tickets
    8·1 answer
  • Toner cartridges for the laser printer in your office cost $90 each, including tax. You receive an $8 refund for each empty cart
    9·1 answer
  • Describe the steps you used to solve the equation and find the amount of Carrie’s allowance. Linear equation:  1 4 a + 1 3 a + 8
    6·2 answers
  • Joel maps his house and his school on a coordinate grid where each unit is 1 block. His school is at (-7, -2). His house is at (
    7·2 answers
  • Sana deals in designer handbags. She bought 5 handbags at a price of 18,000 each and sold them all at a profit
    5·1 answer
  • Given: a=b+2c, b=3c. What is the average of numbers a, b and c?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!