Answer:
t = 460.52 min
Step-by-step explanation:
Here is the complete question
Consider a tank used in certain hydrodynamic experiments. After one experiment the tank contains 200 liters of a dye solution with a concentration of 1 g/liter. To prepare for the next experiment, the tank is to be rinsed with fresh water flowing in at a rate of 2 liters/min, the well-stirred solution flowing out at the same rate.Find the time that will elapse before the concentration of dye in the tank reaches 1% of its original value.
Solution
Let Q(t) represent the amount of dye at any time t. Q' represent the net rate of change of amount of dye in the tank. Q' = inflow - outflow.
inflow = 0 (since the incoming water contains no dye)
outflow = concentration × rate of water inflow
Concentration = Quantity/volume = Q/200
outflow = concentration × rate of water inflow = Q/200 g/liter × 2 liters/min = Q/100 g/min.
So, Q' = inflow - outflow = 0 - Q/100
Q' = -Q/100 This is our differential equation. We solve it as follows
Q'/Q = -1/100
∫Q'/Q = ∫-1/100
㏑Q = -t/100 + c

when t = 0, Q = 200 L × 1 g/L = 200 g

We are to find t when Q = 1% of its original value. 1% of 200 g = 0.01 × 200 = 2

㏑0.01 = -t/100
t = -100㏑0.01
t = 460.52 min
Answer:
Z
Step-by-step explanation:
The height needs to start at 96
Answer:
26
Step-by-step explanation:
7.5% of 20$ is 1.50, so you add 19.99+1.50 and you get 21.49$. Then all you do is subtract 550 from 21.49 until you can't. You can subtract 21.49 from 550 26 times.