answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
1 year ago
13

Do you believe that the Us should convert to the metric system explain why or why not

Mathematics
1 answer:
olga_2 [115]1 year ago
7 0
This is an opinion question so I’ll give both sides.

The US should convert since the rest of the world is using it and it will make communicating ideas and thoughts more easily. This is why the scientific world uses it. The metric system is also easier since it’s based on powers of ten.

Now for the other view...

The US shouldn’t convert since the Imperial system is used at a lot of places. On highway signs, in notebooks, it’s taught in school too. Switching to the metric system would cost a lot of money just changing highway signs and changing units on chip bags and things like that. All Americans would also need to learn a new system too
You might be interested in
3.82e+7 in standard form shown in calculator display
ser-zykov [4K]
E+7 means 10^+7
basically move the decimal place 7 placs to right so it would be aprox
38200000.0
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find the measure of angle x in the figure below:
Gekata [30.6K]
45+55=100 180-100=80 that makes y = 80, and vertical angles makes x=80
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Doug purchased land for $8,000 in 1995. The year value of the land depreciated by 4% each year thereafter. Use an exponential fu
Marta_Voda [28]

Answer:

Option C. $6,012

Step-by-step explanation:

we know that

The  formula to calculate the depreciated value  is equal to

V=P(1-r)^{t}

where  

V is the the depreciated value  

P is the original value  

r is the rate of depreciation  in decimal

t is Number of Time Periods  

in this problem we have  

t = 7 years

P = $8,000

r = 0.04

substitute in the formula above

V = 8,000(1-0.04)^{7} = 6,012

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water. If the market sells a bottle of water for $2, find the original amount
lakkis [162]

Markup is the amount added to the cost price of goods to cover overhead and profit.

Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water.

Let us say original price was $x.

Now price after markup is $2.

So we can make an equation like:

original price + markup price = price after markup

x + 60% of x =2

x + 0.6x =2

1.6x =2

dividing both sides by 1.6

x= 1.25

So original price was 1.25 dollars.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Interpret the graph to determine the statement the manager at a building supply store can use to help a customer determine how m
svp [43]

Answer:

Each gallon of primer will cover a maximum of 200 square feet

Step-by-step explanation:

The x-axis of the graph is the area to paint in square feet.  The y-axis of the graph is the number of gallons of primer needed.

We can see that 1 gallon of primer covers from 0 to 200 feet; 2 gallons of primer covers from 200 to 400 feet; etc.

This tells us that each gallon of primer covers a maximum of 200 square feet.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Match the x-coordinates with their corresponding pairs of y-coordinates on the unit circle.
    13·1 answer
  • On a piece of paper, use a protractor and a ruler to construct △ABC with AB=6 cm , m∠A=80° , and m∠B=50° .
    6·2 answers
  • Sabrina has a rug with a perimeter of 18 feet. She decides to place a border around the rug so that the new length of the rug is
    15·2 answers
  • · Andrew purchased some drinks and some chips.
    15·2 answers
  • g(x) = x3 + 6x2 + 12x + 8 A 2-column table with 5 rows. The first column is labeled g of x with entries negative 3, negative 2,
    7·2 answers
  • The population of deer in a state park can be predicted by the expression 106(1.087)t, where t is the number of years since 2010
    9·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • Given \qquad \overline{PQ}\perp\overline{PS} PQ ​ ⊥ PS start overline, P, Q, end overline, \perp, start overline, P, S, end over
    9·1 answer
  • Chris rents a car for a total of £375. The rental charges are £150 for the first day and £75 per day after that. For how many da
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!