Answer:
145.83 kilómetros.
Step-by-step explanation:
Si un conductor llena su tanque con $600 y recorre 250 kilómetros, para determinar cuántos kilómetros podrá recorrer con $350 de combustible se debe realizar el siguiente cálculo:
600 = 250
350 = X
350 x 250 / 600 = X
87,500 / 600 = X
145.83 = X
Así, con $350 de combustible se podrán recorrer 145.83 kilómetros.
Answer:
We accept the null hypothesis.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample mean,
= 28.8 miles per gallon
Sample size, n = 120
Alpha, α = 0.01
Sample standard deviation, σ = 6.89 miles per gallon
First, we design the null and the alternate hypothesis
We use Two-tailed t test to perform this hypothesis.
Formula:
Putting all the values, we have
Now,
Since,

We fail to reject the null hypothesis and accept it.
We accept the null hypothesis and the population mean MPG of Toyota Highlander Hybrid vehicles is equal to 28 miles per gallon.