300 acres. because <span>multiply 60 by 5.</span>
Divide total miles by speed to get how long it will take to drive:
569 miles / 65 mi/h = 8.75 hours.
Now subtract the time it takes to drive from the total time you can travel:
9.5 hours - 8.75 hours = 0.75 hours.
You can stop for 0.75 hours.
Answer:
Step-by-step explanation:
Where are the choices?
m and f are the cups of milk and flour, respectively.
m = ¼f + 1
It is important to note that all the information's required are already given in the question
Probability that a day will be hot = 0.15 + 0.10
= 0.25
Probability that a day will be sunny = 0.15 + 0.30 + 0.10
= 0.55
Adding the above two probabilities, we get = 0.25 + 0.55
= 0.80
Now
Probability that a day will be both hot and sunny = 0.15
So
Probability that a day was hot or sunny = 0.80 - 0.15
= 0.65
I hope the procedure is clear enough for you to understand.
Answer:
The correct answer is B The interquartile range for cars is about 7 mpg, and the interquartile range for minivans is about 3 mpg.
Step-by-step explanation: it makes sence and if youre using edge it is correct :)