Power
= Work done / Time
= 15000 N * 3 m / 50 s
= 45000/50 N-m/s
= 900 W
It may sound like an extremely low value, but 3.0 / 50 s is also a very slow speed.
Answer:
- 4099 yes
- 4110 no
- 5909 no
- 5011 yes
Step-by-step explanation:
The digits will be related by a factor of 10 if they are the same digit. 4099 and 5011 have the same digit in the tens and ones places. 4110 and 5909 do not.
Answer:
(a)
(b)
Step-by-step explanation:
Alphaville's Budget Surplus Model is 
Betaville's Budget Surplus Model is 
We want to determine the expression that shows how much greater Alphaville’s annual budget surplus is than Betaville’s for a particular amount of tax revenue.
- To do this, we subtract Betaville's Model from Alphaville's model.

Opening the brackets

Collect like terms and simplify

The expression that shows how much greater Alphaville's Budget is:

(b) If the tax revenue that year in each town is $75,000
We want to evaluate the expression derived above when the tax revenue that year in each town is $75,000 i.e.at x=75000

Answer:
<h2> 105 tickets</h2>
Step-by-step explanation:
To solve this problem we need to model an equation to represent the situation first.
the goal is to archive $7500 in the even, bearing in mind that there is a cost of $375 fee for rent, we need to put this amount into consideration
let the number of tickets be x
so
75x-375>=7500--------1
Equation 1 above is a good model for the equation
we can now solve for x to determine the number of tickets to be sold to archive the aim
75x-375>=7500--------1
75x>=7500+375
75x>=7875
divide both sides by 75 we have
x>=7875/75
x>=105 tickets
so they must sell a total of 105 tickets and above to meet the target of $7500 with the rent inclusive
Answer:
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
74,250 car accidents. Of those, in 20,187, the driver was a female.
Based on this, what is the probability that a female driver was involved in an accident?
p = 20187/74250 = 0.2719
27.19% probability that a female driver was involved in an accident