Answer:
1.5 mph
Step-by-step explanation:
Let speed of boat be x
let speed of current be c
Also, note D = RT
D is distance
R is rate
T is time
Now, for first leg, we can write:
(x+c)3 = D
And for second leg , we can write:
(x-c)4.8 = D [note 4 hour 48 minutes is 4.8 hours]
We can equate both D's to get:
(x+c)3 = (x-c)4.8
3x + 3c = 4.8x - 4.8c
7.8c = 1.8x
We know x = 6.5 [given], plugging it in and solving for c:
7.8c = 1.8(6.5)
c = 1.5
Speed of Current = 1.5 miles per hour
Answer:
The answer is 2.11~! I hope I helped <3
Step-by-step explanation:
3.5x2=7 7+9=16 1.4x2=2.8 10.4-2.8=7.6 16/7.6=2.10526315789
but we simplify so, 2.10526315789 rounded to the nearest hundredth is 2.11~!
Answer:
10,000,000
Step-by-step explanation:
you round up, so that makes it 10,000,000
10,000,000+2,000,000+
400,000+30,000+90