Answer:
(4x - 11i)(4x -+11i)
Step-by-step explanation:
Factor as a difference of squares
a² - b² = (a - b)(a + b)
note that i² = - 1
Given
16x² + 121
= (4x)² - (11i)²
= (4x - 11i)(4x + 11i)
Answer: Time t = 33.0 seconds
Step-by-step explanation:
Given that the vertical distance H between the dock and the top of the boat's mast t seconds after its first peak is modeled by the function
H(t) = 5cos( 2π/3 t) − 35.5H
Where the maximum vertical distance = 5
At the down position, H(t) = 0
5cos( 2π/3 t) − (35.5/100)H = 0
5cos( 2π/3 t) − 0.355 × 5 =0
5cos( 2π/3 t) − 0.1775 = 0
5cos( 2π/3 t) = 0.1775
cos( 2π/3 t) = 0.1775/5
cos( 2π/3 t) = 0.355
2π/3 t = cos^-1 (0.355)
2π/3 t = 69.2
2πt = 69.2 × 3
2πt = 207.6
t = 207.6/2π
t = 33.0 seconds
To answer this question, an assumption must be made, that Eva spends 8 hours a day working. If this is the case, then Eva will complete jobs w, x, and v on day one, for a total of six hours. Since the next job (y) requires 4 hours, she will spend two hours working that day, leaving 2 more hours to go on that job. The next day she will spend 2 hours finishing job y, completing it, and finish the longest job z (hours) that day. This means she had 4 jobs on day one, and 2 jobs on day 2 for and average of 3 jobs per day.
This answer assumes an 8 hour work day, and that Eva can start a job she cannot finish that day.