answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
2 years ago
13

A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of opera

tions:
Selling price $ 121
Units in beginning inventory 0
Units produced 6,000
Units sold 5,600
Units in ending inventory 400

Variable costs per unit:
Direct materials $ 38
Direct labor $ 53
Variable manufacturing overhead $ 3
Variable selling and administrative expense $ 11

Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $ 60,000
Fixed selling and administrative expense $ 28,000

What is the total period cost for the month under variable costing?

A) $149,600
B) $60,000
C) $88,000
D) $89,600
Business
1 answer:
wolverine [178]2 years ago
6 0

Answer:

C) $88,000

Explanation:

period cost: cost which cannot be capitalize through inventory or other assets.

Under variable cost, the fixed cost are treated as period cost.

Fixed costs:

Fixed manufacturing overhead $ 60,000

Fixed selling and administrative expense $ 28,000

You might be interested in
Mitsubishi Heavy Industries Ltd. and other Japanese companies manufacture airplanes under license to U.S. firms and also work as
Whitepunk [10]

Answer:

This type of effort is known as <u>collaboration</u>

Explanation:

Collaboration among businesses involve them <u>working together to achieve common business goals which could be </u><u>manufacturing </u><u>or marketing goals.</u>

In such instances, the businesses could combine their resource and share expenses among themselves and this helps reduce costs and increase efficiency.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ashley has a large and growing collection of animated movies. She wants to replace her old television with a new LCD model, so s
Vlad [161]

Answer:

Option (D) is correct.

Explanation:

1.We use the formula:

A=P(1+\frac{r}{100})^{n}

where

A=future value

P=present value

r=rate of interest

n=time period.

A=1,060(1.12)^{2}+ 1,060(1.12)^{1} + 1,060

A=1,060[(1.12)^{2}+(1.12)^{1} + 1]

         = 1,060 [1.2544 + 1.12 + 1]

         = 1,060 × 3.3744

         = $3,576.864

Therefore, the amount of $3,576.864 will Ashley have to buy a new LCD TV at the end of three years.

(b) Future value of annuity due = Future value of annuity × (1 + interest rate)

                                                    = $3,576.86(1 + 0.12)

                                                    = $3,576.86 × 1.12

                                                    = $4,006.08

She will save around $4,006.08

4 0
1 year ago
The following are the current​ month's balances for selected accounts of Sandlin Marketing Company. Accounts Payable $ 10 comma
Ksenya-84 [330]

Answer:

$7700

Explanation:

Net Income = Revenue - Expenses

= 9000 - 1300 = $7700

7 0
2 years ago
Suppose a firm produces with a technology that exhibits constant returns to scale at all levels of production. The firm's inputs
GREYUIT [131]

Answer:

Not change

Explanation:

In the long run we expect firms to earn zero profits. With competitive markets for both inputs and output, and with constant returns to scale, a doubling of all inputs would lead to twice as much output, twice as much revenue, and twice as much cost.

3 0
2 years ago
U.S. Bank enters into a new contract with Risk Management Services, Inc. (RMS), to conduct UCC searches. They have never employe
nikitadnepr [17]

Answer:

The court will probably look at the custom usage of trades on similar contracts and provisions.

Explanation:

Usage of trade refers to business practices that are so commonly accepted and carried out that anyone can expect that they are included in the transactions.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A firm is currently producing 100 units of output per day. The manager reports to the owner that producing the 100th unit costs
    14·1 answer
  • At the end of Year 1, Voss Company had $8,000 of inventory. During Year 2 the following events occurred: (1) Voss Company purcha
    8·1 answer
  • A major U.S. automaker has determined that the city mileage for one of its new SUV models is normally distributed with a mean eq
    8·1 answer
  • Question #1: Assume an initial starting Ft of 300 units, a trend (Tt) of eight units, an alpha of 0.30, and a delta of 0.40. If
    11·1 answer
  • Scenario 13-6 Ziva is an organic lettuce farmer, but she also spends part of her day as a professional organizing consultant. As
    9·1 answer
  • Which of the following is the best thing to consider when making comparisons between job offers? a. gross pay b. total employee
    6·1 answer
  • On March 8, Black Candy Company bought supplies on account from the Arcade Fire Company for $550. Black Candy Company incorrectl
    11·1 answer
  • Orange Corp. has two divisions: Fruit and Flower. The following information for the past year is available for each division: Fr
    8·2 answers
  • Food Fanatics caters meals where their cost of producing an extra meal is $25. Each of their meals is standard and sells for $20
    14·1 answer
  • Harvey works for Ice Cream Dream, a company that sells commercial ice cream makers. Ice Cream Dream normally has a gross profit
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!