Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
The normal distribution curve is shown in the diagram below
<span>The percentage of time that his commute time exceeds 61 minutes is equal to the area under the standard normal curve that lies to the RIGHT of X=61
Standardising X=61 to find z-score
</span>

<span>
from the z-table
</span>

<span>
</span>
Answer:
If both Kelsey and Jeana purchase 6 pairs of uniform pants then they would pay the same amount for their purchases.
Step-by-step explanation:
The information provided is as follows:
- Kelsey buys several pairs of uniform pants for $17.95 each, and a sweater for $24.
- Jeana shops at a different store and buys several pairs of uniform pants for $18.95 each, plus a sweater for $18.
The variable <em>x</em> is the number of pairs of pants.
The total cost function for Kelsey will be:

The total cost function for Jeana will be:

Consider that both pay the same total cost for their purchases.
Compute the value of <em>x</em> as follows:


Thus, if both Kelsey and Jeana purchase 6 pairs of uniform pants then they would pay the same amount for their purchases.
Compatible numbers are those closest to these numbers- 65 rounded to the nearest tens is 70, and adding that to 150 we get B. 210.
---
Hope this helps!