Answer:
10x5=50 Hours!
Step-by-step explanation:
All you just got to do is <u>10x5</u> DUH Easy!
Answer: Time t = 33.0 seconds
Step-by-step explanation:
Given that the vertical distance H between the dock and the top of the boat's mast t seconds after its first peak is modeled by the function
H(t) = 5cos( 2π/3 t) − 35.5H
Where the maximum vertical distance = 5
At the down position, H(t) = 0
5cos( 2π/3 t) − (35.5/100)H = 0
5cos( 2π/3 t) − 0.355 × 5 =0
5cos( 2π/3 t) − 0.1775 = 0
5cos( 2π/3 t) = 0.1775
cos( 2π/3 t) = 0.1775/5
cos( 2π/3 t) = 0.355
2π/3 t = cos^-1 (0.355)
2π/3 t = 69.2
2πt = 69.2 × 3
2πt = 207.6
t = 207.6/2π
t = 33.0 seconds
Answer:
There is sufficient evidence to support the claim that the mean temperature is different from 45 degrees
Step-by-step explanation:
Given : Claim : The mean temperature of the refrigerators is different from 45 degrees
To Find :Assuming that a hypothesis test of the claim has been conducted and that the conclusion is to reject the null hypothesis, state the conclusion in nontechnical terms.
Solution:
Claim : The mean temperature of the refrigerators is different from 45 degrees
So, Null hypothesis : 
Alternate hypothesis : 
We are given that the conclusion is to reject the null hypothesis.
So, we can say that the claim is true that mean temperature is different from 45 degrees.
There is sufficient evidence to support the claim that the mean temperature is different from 45 degrees
Answer:
Table A
Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of y to x.
A: 6/8 = 3/4 . . . . this is the table you want
B: 1/4 = 1/4 . . . . . constant is not 3/4
C: values are not proportional