Answer:
D
Step-by-step explanation:
Under a clockwise rotation about the origin of 90°
a point (x, y ) → (y, - x ), thus
C(1, 2 ) → C'(2, - 1 ) → D
Point estimate proportion is the average of lower and upper interval limit.
Point estimate proportion )p) = x/n
Where x = observations, n=sample size
Substituting;
p= 40/493 = 0.0811
Answer:
0.0417
Step-by-step explanation:
Given the following;
p = 0.7, n=121
The sampling distribution of sample proportion will be approximately normal with mean
\mu_{\hat{p}}=p=0.7
and standard deviation
\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.7\cdot 0.2}{121}}=0.0417
Check attachment for the curve diagram.
we can use formula

where
fL is listener frequency
fs is siren frequency
va is the speed of sound in air
vs is police car speed
so, we have



now, we can change it into m/s


now, we can plug it

..............Answer