Vertex at the origin and opening down → y=ax^2
Width: w=16
x=w/2→x=16/2→x=8
x=8, y=-16→y=ax^2→-16=a(8)^2→-16=a(64)→-16/64=a(64)/64→-1/4=a→a=-1/4
y=ax^2→y=-(1/4)x^2
7 m from the edge of the tunnel → x=w/2-7=8 m-7 m→x=1 m
x=1→y=-(1/4)x^2=-(1/4)(1)^2=-(1/4)(1)→y=-1/4
Vertical clearance: 16-1/4=16-0.25→Vertical clearance=15.75 m
Please, see the attached file.
Answer: Third option 15.75 m
Answer:
84%
Step-by-step explanation:
The probability of Thomas bumping into her at school is 80%, so the probability of not bumping into her is 100% - 80% = 20%.
If he doesn't bump into her (20% chance), he will call her, and the probability of asking her in this case is 60%, so the final probability of asking her in this case is:

If he bumps into her (80% chance), the probability of asking her is 90%, so the final probability of asking her in this case is:

To find the probability of Thomas inviting Madeline to the party, we just have to sum the probabilities we found above:


Answer:
The interest is
Step-by-step explanation:
we know that
The simple interest formula is equal to
where
I is the Final Interest Value
P is the Principal amount of money to be invested
r is the rate of interest
t is Number of Time Periods
in this problem we have
substitute in the formula above
1)

.
2)

.
3) The particle is moving right when the velocity function is positive:

or

.
4) When

the particle is slowing down because the acceleration is close to zero

the particle is speeding up when acceleration is increasing away from zero:

.
5)

.
Answer:
(5953.52,6046.49)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Mean,
= 6,000 pounds
Sample size, n = 40
Alpha, α = 0.05
Standard deviation, σ = 150 pounds
95% Confidence interval:
Putting the values, we get,
are the limits within which 95% of the sample means occur.