3,000,000+200,000+90,000+8,000+70+6
Okay, let's do this~
we want v isolated on one side so let's bring w over through subtraction
now we have 5/9v=z-w
now, to get rid of that fraction attached to v, we will multiply it's reciprocal on both sides.
*the reciprocal of 5/9 is 9/5
(5/9) x (9/5) cancel each other leaving v isolated to the left
the other side should look like this 9/5(z-w)
now we put both parts together to end up with:
v= 9/5(z-w)
there you go! :D
Answer:
$43.75
Step-by-step explanation:
So you have: 35% discount
Total without discount: $125.00
Amount discounted: ?
So you have to make 35% into a number that you can multiply with $125. When you have a percentage you move the decimal two times to the front so you have 0.35 then you multiply;
125 x 0.35 = 43.75.
43.75 is the amount discounted, so you only have to pay 81.25. The equation for that would look like;
125 - 43.75 = 81.25
Hope that made sense!
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=