Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000
Answer:
The Square Box should accept Project B only
Explanation:
Square Box should decide the project whose Net present value (NPV) of future cash inflow is higher than the initial cost of investment
NPV of cash inflow from Project A = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+10,000/(1+12%)^3 = $15,377, lower then initial cost of $18,000 → deny Project A
NPV of cash inflow from Project B = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+15,000/(1+12%)^3 = $18,936, higher then initial cost of $18,000 → accept Project B
Answer:
a. $21,800
Explanation:
The discoun of issuance of the bond is amortized over the period until maturity. Total Interest expesne on a discounted bond is the sum of the coupon payment and the amortization of the discount amount.
Coupon payment = $200,000 x 10% = $20,000 per year
Discount on the bond = $200,000 - $191,000 = $9,000
Discount amotized per year = $9,000 / 5 = $1,800
Total Interest Expense = Coupon Payment + Amortization of Discount
Total Interest Expense = 20,000 + 1800 = $21,800
Answer:
Proactive consumers
Explanation:
Proactive means acting in advance to deal with an unexpected change or difficulty in the future.
Proactive consumers refers a group of consumers who are an intrinsic part of the creative process of developing a product. They are the active consumers. They are not a part of the passive consumers where industry dumps consumer goods.
Proactive consumers are part of the production and marketing process of a product. They make research on how a product can be improved on.
Proactive consumers reject most traditional advertising and use multiple sources—traditional media, the Internet, product-rating magazines, recommendations from friends in-the-know—to not only research a product, but to negotiate price and other benefits.
Answer:
The dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence are 40 feet in front, 100 feet on each side, and 40 feet on bottom.
Explanation:
Since Mrs. Jones always wanted a white picket fence in front of her house, and Mr. Jones, her husband, wants a fence around the entire house including a decently-sized lawn in the front and a garden in the back, and the fence border should look like a rectangle, and I have calculated that he would need to fence off an area of 4,000 square feet in order to fit all these things, and he wants to appease his wife and at least build the white picket fence in front of the house, and he plans to build the rest of the fence with chain link, a cheaper material, given that a white picket fence costs $ 7 per foot and a chain link fence costs $ 4 per foot, to determine what dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence, the following calculation should be performed:
Area of a rectangle = base times height = Z x Y = 4,000
80 x 50 = 4,000
40 x 100 = 4,000
20 x 200 = 4,000
20 x 7 x 2 + 200 x 4 x 2 = X = 280 + 1600 = 1880
40 x 7 x 2 + 100 x 4 x 2 = X = 560 + 800 = 1360
80 x 7 x 2 + 50 x 4 x 2 = X = 1120 + 400 = 1520
Therefore, the dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence are 40 feet in front, 100 feet on each side, and 40 feet on bottom.