Answer:
b. 29,800.
Explanation:
Number of units out in January = 25,000 units completed during month + 80% of 6,000 units completed at month end
= 25,000 + 4,800
= 29,800
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
The following entries would be made.
Stefan Ceramics
Sr. No Particulars Debit credit
1 Merchandise Inventory 291600
Accounts Payable/ Cash 291600
For purchase of 720 kgs of tungsten carbide at $280 per kg (720*280=291600)
Accounts Payable or cash depending on whether material was purchased for cash or through accounts payable( creditors).
2 Work In Process 291600 Dr
Merchandise Inventory 291600 Cr
For use of 720 kgs of tungsten carbide . As there is no ending inventory the whole of the material is charged to production.
Answer:
<u>1. Johann is looking to double the profits of his lemonade stand</u>
Explanation:
Note that Johann was<em> still making m</em>oney from lemonade stand but was not content with the profits he was making that was his argument or reason for increasing the price of a cup of lemonade from 25 cents to 50 cents.
<em>Without having forsight</em> Johann's decision eventually resulted in him selling fewer cups at the new price and therefore making less money than before.
Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000