Answer:
The artist makes profits when n>8.18
that is when the number of necklaces exeeds 8.18
Step-by-step explanation:
Given
let the number of necklaces be n
booth rent= $135
The cost of materials for the necklaces = $4.5n
the selling price for all the necklaces =$12n
total expenses= booth rent+cost of material = $135+4.5n
profit = selling price -total expenses
12n > 135 + 4.50n
solving for n we have
12n=135 + 4.50n
12n+4.5n=135
16.5n=135
n=135/16.5
n=8.18
The artist makes profits when n>8.18
Answer:

Where t is the number of months since the population was first recorded. And we want to find the population after 36 months so we need to replace t=36 months into the function and we got:

So then we can conclude that after 36 months the population of mouse is between 1385 and 1396.
Step-by-step explanation:
We know that the population can be represented with this formula:

Where t is the number of months since the population was first recorded. And we want to find the population after 36 months so we need to replace t=36 monthsinto the function and we got:

So then we can conclude that after 36 months the population of mouse is between 1385 and 1396.
Answer:
112°
Step-by-step explanation:
Given that the diagonals of trapezoid RSTU are congruent, it is an Isosceles Trapezoid.
One of the properties of an Isosceles Trapezoid is that the base angles are equal.
Therefore if the measure of angle S=112°, the measure of Angle U will also be 112°.
<h3>The ratio in three ways are 500 : 125 or 100 : 25 or 4 : 1</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Five hundred sixth-grade students were surveyed
Which means,
sixth-grade students = 500
125 had traveled on an airplane
<em><u>What is the ratio of total sixth-grade students to the number of students who had traveled on an airplane?</u></em>
Therefore,
total sixth-grade students : students traveled on airplane = 500 : 125
<h3>Ratio = 500 : 125</h3>
Reduce to lowest terms,
Divide both sides by 5
<h3>Ratio = 100 : 25</h3>
Further reduce to simplest terms,
Divide both sides by 25
<h3>Ratio = 4 : 1</h3>
Thus the ratio in three ways are 500 : 125 or 100 : 25 or 4 : 1
Answer:
a) P = 0.039
b) The expected number of days is 10 days.
Step-by-step explanation:
The most appropiate distribution to use in this case is the geometric distribution, in order to calculate the probability of a success after k failure trials.
The probability of success, as each of the 10 products are assumed to have fair probabilities, is:

Then, the probability that our product is not selected any given day is:

a) The probability that exactly this product is selected exactly 10 days from now is the probability that is not selected (probbility q) for the next 9 days and selected (probability p) at the 10th day:

b) The expected number of days is calculated as:
