The kinetic energy of the products is equal to the energy liberated which is 92.2 keV. But let's convert the unit keV to Joules. keV is kiloelectro volt. The conversion that we need is: 1.602×10⁻¹⁹ <span>joule = 1 eV
Kinetic energy = 92.2 keV*(1,000 eV/1 keV)*(</span>1.602×10⁻¹⁹ joule/1 eV) = 5.76×10²³ Joules
From kinetic energy, we can calculate the velocity of each He atom:
KE = 1/2*mv²
5.76×10²³ Joules = 1/2*(4)(v²)
v = 5.367×10¹¹ m/s
Answer:
The freezing point will be 
Explanation:
The depression in freezing point is a colligative property.
It is related to molality as:

Where
Kf= 
the molality is calculated as:




Depression in freezing point = 
The new freezing point = 
Answer:
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Explanation:
15H2 + 10N2 ——-> 10NH3
Now from the question, we can see that the percentage yield is 60%
The percentage yield can be calculated as actual moles of H2/Theoretical moles of H2 * 100%
From the equation, we can see that the theoretical number of moles of hydrogen is 15.
Now to get the actual : 60 = x/15 * 100
x = 9
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
<span>The element that is used in light bulbs as a filament is tungsten - this is almost always the case in halogen and incandescent bulbs. Tungsten is chosen for this purpose because of the fact it can withstand temperatures of up to 4,500 degrees, as well as being incredibly flexible.</span>