Answer:
$650,000
Explanation:
The total cost of a company may be grouped into fixed and variable cost. The fixed cost remains constant at a given range of activity levels while the variable cost increases proportionately as the level of activities.
The total variable cost is the product of the unit variable cost and the number of units produced.
Hence, total cost in 2011
= $500,000 + $150,000
= $650,000
Answer:
The best next step that the investor should take regarding Praetorianʹs stock is C. Revise her estimate of Praetorian's Dividend Growth
Explanation:
Consider the following calculations
Price = D (1+g)/ (r-g) = 2.5*(1.05)/(0.08-0.05) = $ 87.5
Hence, the stock is underpriced at $ 84 per share
.
Answer:

since 

Explanation:
U(q₁ q₂)

Budget law can be given by

Lagrangian function can be given by

First order condition csn be given by



From eqn (i) and eqn (ii) we have

Putting
in euqtion (iii) we have

since 

Answer: Option D
Explanation: Owners equity refers to the amount of funds made available by the owners to operate the business activities. It includes initial capital invested and profits generated for the period
In the given case, the expense of $800 did not bring any assets or liabilities to the entity. Such an expense will be recorded in income statement leading to decrease in profits, thus, resulting in decrease in owners equity.
Answer:
14.78%
Explanation:
Drew's total investment = $23 x 100 = $2,300
during the year he received 4 dividend payments = 4 x 100 shares x $0.35 per share = $140
since the stock price increased, Drew's investment is now worth $2,500
if Drew was to sell his stocks, he would earn $200 + the $140 received as dividends = $340
Drew's annual return = $340 / $2,300 = 14.78%