5% = .05
2600 x .05 = 130
130 x 2 = 260
2600 - 260 = 2340
The population will be 2340 people.
The <u>correct answer</u> is:
<span>Relative frequencies are the probabilities occurring in sampling distributions.
Explanation:
Relative frequencies are the fraction of times an event occurs within a sample.
This is the same definition as experimental probability; thus relative frequencies are the probabilities occurring in sampling distributions.</span>
Using the the density(D)-mass(m)-volume(V) formula

, we can calculate the volume
Answer: 29 feet (deepest) at 6 am
21 feet (shallowest) at Midnight & Noon
<u>Step-by-step explanation:</u>
y = -4 cos (π/6)t +25
Amplitude (A) = 4
-A means it is a reflection over the x-axis (starts at minimum)<em> </em>
Period = 2π/B → Period = 12
Phase shift = C/B → Phase Shift = 0
Midline (D) = 25
Midline (D) ± Amplitude (A) = Max & Min
Max: 25 + 4 = 29
Min: 25 - 4 = 21
Change the coordinates of y = cos (x) as follows:
- x-value: Add C then divide by B
- y-value: Multiply by A then add D
Note that the equation shows: A = -4, B = π/6, C = 0, D = 25
