Answer:
The 13.2 meters from that point on the ocean floor to the wreck.
Step-by-step explanation:
As given
A ship's sonar finds that the angle of depression to a ship wrack on the bottom of the ocean is 12.5°.
If a point on the ocean floor is 60 meters.
Now by using the trigonometric identity.

As shown in the figure given below.
Perpendicular = CB
Base = AC = 60 meters

Put in the identity





CB = 60 × 0.22
CB = 13.2 meters
Therefore the 13.2 meters from that point on the ocean floor to the wreck.
Answer: Its B
Step-by-step explanation: trust me i had this test
Of the 27 players trying out for the school basketball team, 8 are more than 6 feet tall and 7 have good aim. What is the probability that the coach would randomly pick a player over 6 feet tall or a player with a good aim? Assume that no players over 6 feet tall have good aim. A. 7/15 B. 6/15 C. 7/9 D. 5/9
The Answer Is
--------5/9--------
Gravitational force:
F = G * m1 * m2 / r²
And gravitational constant: G = 6.67 * 10^(-11) m³/kgs²
Therefore:
r = sqrt ( G * m1 * m2 / F ) =
= sqrt ( 6.67 * 10^(-11) m³/kgs² * 1.3 * 10^(22) kg * 1.6 * 10^(21) / 3.61 * 10^(18) N ) =
= sqrt ( 3.84 * 10^(14) ) = 1.96 * 10^(7) m ≈ 2 * 10^(7) m
Answer:
A ) 2.0 * 10^(7) m