answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
1 year ago
6

Charlie reads quickly. He reads 1\dfrac371 7 3 ​ 1, start fraction, 3, divided by, 7, end fraction pages every \dfrac23 3 2 ​ st

art fraction, 2, divided by, 3, end fraction minutes. Charlie reads at a constant rate. How many pages does he read per minute?
Mathematics
2 answers:
kotegsom [21]1 year ago
5 0

Answer:

2 1/7

Step-by-step explanation:

its correct for khan

OLEGan [10]1 year ago
4 0
<h2>Answer:</h2>

The number of pages he will read in one minute is:

        2\dfrac{1}{7}\ \text{pages}

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

It is given that:

Charlie reads 1\dfrac{3}{7}\ \text{pages} in every \dfrac{2}{3}\ \text{minutes}.

We know that:

1\dfrac{3}{7}=\dfrac{10}{7}

This means that:

Charlie reads \dfrac{10}{7}\ \text{pages} in every \dfrac{2}{3}\ \text{minutes}.

This means that:

\text{In}\ \dfrac{2}{3}\ \text{minutes he reads}\ \dfrac{10}{7}\ \text{pages}\\\\\text{Hence}

\text{In}\ 1\ \text{minute he will read}\ \dfrac{\dfrac{10}{7}}{\dfrac{2}{3}}\ \text{pages}

\text{In}\ 1\ \text{minute he will read}\ \dfrac{10\times 3}{7\times 2}\ \text{pages}

Hence,

\text{In}\ 1\ \text{minute he will read}\ \dfrac{15}{7}\ \text{pages}

Hence,

\text{In}\ 1\ \text{minute he will read}\ \dfrac{15}{7}\ \text{pages}

\text{In}\ 1\ \text{minute he will read}\ 2\dfrac{1}{7}\ \text{pages}

You might be interested in
Which pair of rational numbers are equivalent? 1/3 and 0.3 2/5 and 0.25 5/6 and 0.833... 9/10 and 0.09
tatyana61 [14]
5/6 and 0.833
Hope this helped
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Three litres of milk cost r29,95 at shop a and two liters of milk cost r15,95 at shop
Savatey [412]
At first shop the 3 liters of milk cost 2995
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 2995 / 3 L
cost per liter = 998 per liter of milk

at second shop the two liters of milk cost 1595
 cost per liter = cost / volume
cost per liter = 1595 / 2 L
cost per liter = 797.5 per liter of milk
6 0
2 years ago
Suppose we want to choose 2 objects, without replacement, from the 5 objects pencil, eraser, desk, chair, and lamp. (a)How many
BigorU [14]

Answer:

a) 20 ways

b) 10 ways

Step-by-step explanation:

When the order of selection/choice matters, we use Permutations to find the number of ways and if the order of selection/choice does not matter, we use Combinations to find the number of ways.

Part a)

We have to chose 2 objects from a group of 5 objects and order of choice matters. This is a problem of permutations, so we have to find 5P2

General formula of permutations of n objects taken r at time is:

nPr=\frac{n!}{(n-r)!}

Using the value of n=5 and r=2, we get:

5P2=\frac{5!}{(5-2)!} =20

Therefore, we can choose 2 objects from a group of 5 given objects if the order of choice matters.

Part b)

Order of choice does not matter in this case, so we will use combinations to find the number of ways of choosing 2 objects from a group of 5 objects which is represented by 5C2.

The general formula of combinations of n objects taken r at a time is:

nCr=\frac{n!}{r!(n-r)!}

Using the value of n=5 and r=2, we get:

5C2=\frac{5!}{2!(5-2)!} =10

Therefore, we can choose 2 objects from a group of 5 given objects if the order of choice does not matters.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Vannorman Corporation processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $78 to buy from farmers and $18 to crush in
NikAS [45]

Answer:

Results are below.

Step-by-step explanation:

<u>We will take into account the differential costs only. Therefore, the costs of sugar beets and to crush them are irrelevant to decision making.</u>

<u>Beet fiber:</u>

Sold as is= $25

Continue processing= 57 - 16= $41

It is more convenient to process further the beet fiber.

<u>Beet juice:</u>

Sold as is= $39

Continue processing= 84 - 22= $62

It is more convenient to process further the beet juice.

7 0
2 years ago
What is the sum of the arithmetic series: s10 = -20, d = 4, a1 =? ​
Otrada [13]
<h2>Step-by-step explanation:</h2><h3>\green\star Given</h3>

\blue\stars10 = -20

\blue\starn = 10

\blue\star an = -20

\green\star solution

\green\stars10 = n\2 [a+(n-1)d]

\green\star-20 = 10a2[a+(10-1)4]

\green\star-4 = a +36

\green\stara1 = -40

\small\boxed{a = -40}

Hope it helps.

Hope it helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At the zoo the yellow birds are fed 1/3 of a bag of seed each day. The bluebirds get fed 1/4 as much as the yellow birds. how mu
    14·2 answers
  • Please help me answer these questions
    9·1 answer
  • Sandy takes a day off once every 4 days, and Morgan takes a day off once every 10 days. Today, both of them have taken the day o
    5·2 answers
  • Jake bought the pizza shown above for lunch, which was cut into four equal slices. What percentage of the pizza did Jake eat if
    6·2 answers
  • Evaluate log12y2, given log12y = 16. <br> 4 <br> 32 <br> 256 <br> 65,536
    11·2 answers
  • The formula C =πr relates the radius r of a circle to its circumstance C. Solve the formula for R
    6·2 answers
  • Eva, the owner of eva's second time around wedding dresses, currently has five dresses to be altered, shown in the order in whic
    11·2 answers
  • Determine whether the given triangle has no solution, one solution or two solutions. Then solve the triangle. Round measures of
    15·1 answer
  • Alexandra and her children went into a grocery store and she bought $7.65 worth of
    14·1 answer
  • El caño de una fuente está inclinado 60° sobre la horizontal. Si el agua sale del caño con una velocidad inicial de 10 m/s: a) ¿
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!