Answer:
$4,500
Explanation:
depreciation expense
= [revised cost of asset - salvage value]/[remaining life of the assets]
= [$39,000 - $3,00]/[8 years]
= $4,500
Therefore, The Depreciation expense for Year 6 is $4,500.
Answer:
(D) Traceable to a single cost object.
Explanation:
A direct cost -
It is refers to the amount which is directly linked to the production of the specific products and services , is referred to as the direct cost .
The direct cost is variable in nature .
The direct cost can be traced to the cost object , that can be department , product or service.
Hence, from the given information of the question,
The correct option is D.
Answer:
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Explanation:
given data
bake bread sold = $3.00
flour sold = $1
sells to consumer = $2.00
to find out
what is the effect on GDP
solution
we get GDP that is increase is express as
Increase in GDP = flour sold + ( bake bread sold - flour sold ) + sells to consumer ..................1
put here value we get by equation 1
Increase in GDP = $1 + ( $3 - $1 ) + $2
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520