answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mekhanik [1.2K]
2 years ago
10

Madeline spends all of her spare money on widgets, which cost $2 each, and gizmos, which cost $3 each. What is her opportunity c

ost if Madeline buys 12 widgets?
Business
1 answer:
RUDIKE [14]2 years ago
6 0

Answer:

The correct answer to the following question is that the opportunity cost of Madeline would be 8 units of gizmos .

Explanation:

Opportunity cost can be defined as the benefit or gain that a person might have got or earn if he or she had not selected the current alternative. In this question Madeline has bought 12 widgets, now these widgets cost $2 each , so she has spend $24 ( $2 x 12 ) on the widgets. So here her opportunity cost would be the gizmos that she could have bought , that is $24 / $3 = 8 units

You might be interested in
The future value of $200 received today and deposited at 8 percent compounded semiannually for three years is ________. $380 $15
Goryan [66]
The correct answer is $253

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose Argentina produces only cars and trucks. The resources that are used in the production of these two goods are not specia
Vadim26 [7]
The best and the most correct answer among the choices provided by the question is the second choice. The production of trucks and cars is best represented by the second graph. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
4 0
2 years ago
Mira Mesa Appliances makes and sells kitchen equipment for offices and hotel rooms. Mira Mesa management believes that a new mod
lys-0071 [83]

Answer:

$126

Explanation:

We can calculate the amount Mira can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal by deducting the estimated profit and then all the cost from the selling price per unit.

Selling price per unit                                        $260

Less

estimated return (260x30%) =                    ($78)

Labor costs                                                    ($32)

Overhead costs                                            ($24)

Material                                                              $126      

Amount Mira can pay for Synthetic material per unit is $126

               

6 0
1 year ago
Nolan owns 100% of the capital stock of both Twill Corp. and Webb Corp. Twill purchases merchandise inventory from Webb at 140%
Archy [21]

Answer: <em><u> $56,000 is  unadjusted revenue overstated in the combined income statement for year 2.</u></em>

Explanation:

Consolidated Cost of Goods Sold  = $40,000,

However, Twill realizes $56,000 ($40,000 × 140%) for a total of $96,000 as the cost of goods sold.

Thus,  $56,000[$96,000 – $40,000] should be eliminated from Cost of Goods Sold in the combined income statement for year 2.

7 0
2 years ago
Davidson international has 13,700 shares of stock outstanding at a price per share of $28. the firm has decided to repurchase 50
alexdok [17]

The shareholder equity is equal to:

$28/share * 13 700 shares = $ 383,600

This is the total capital of Davidson International. Now, assuming that there is no additional income since it is not implied in the problem, the total equity does not change. However, the shares become: 13,700 + 500 = 14 200 shares.

Price per share now becomes:

$383 600 / 14 200 shares = $27/share

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Tusa Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. The company closes out any overapplied or underapplied overhead
    12·1 answer
  • Tamarisk, Inc. has the following inventory data:
    15·1 answer
  • Carradine Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours
    13·1 answer
  • he following information is available for Barnes Company for the fiscal year ended December 31: Beginning finished goods invento
    13·1 answer
  • In each of the following pairs of bonds, select the bond that has the highest duration or effective duration: a. Bond A is a 6%
    6·1 answer
  • A colleague from the plant in Germany has arrived at the Chicago plant to share insights on a recent product line changeover imp
    7·1 answer
  • Ranns Supply uses a perpetual inventory system. On January 1, its inventory account had a beginning balance of 6,450,000. Ranns
    9·1 answer
  • Corny and Sweet grows and sells sweet corn at its roadside produce stand. The selling price per dozen is​ $4.00, variable costs
    12·1 answer
  • Jones Manufacturing sent Blue Company an invoice for equipment with a list price of $10,000. The invoice is dated July 27 with t
    15·1 answer
  • One operator services a bank of five machines. Machine running time and service time are both exponential. Machines run for an a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!