P(-z<Z<z)=0.7698
P(0<Z<z)=0.7698/2=0.3849
P(Z<0)=0.5
P(Z<z)=P(Z<0)+P(0<Z<z)=0.5+0.3849=0.8849
Using the z-table, the z-score that corresponds to probability of 0.8849 is z=1.20
3000000...........
10^6 =1000000 (3) = 3000000
Volume of the base = base area x height
512 = 3√3 / 2 a²h
h = 197/a², where a is the length of the side of the hexagonal base.
<span>The <u>correct answer</u> is:
This is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.
Explanation<span>:
f(p) is defined as the average number of days a house stays on the market before being sold for price p (given in $1000).
We want f(150); this means p=150. Since p is in thousands of dollars, this means the price of the house was $150,000.
This means f(150) is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.</span></span>