answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
2 years ago
15

A box of crayons costs $1.75, including tax. Mr. Valentino wants to purchase boxes of crayons for his class and has a $25 budget

. Write an inequality to solve for the number of boxes of crayon Mr. Valentino can purchase with his budget.
A. $1.75x ≤ $25

B. $1.75x ≥ $25

C. $25x ≤ $1.75

D. $25x ≥ $1.75
Mathematics
2 answers:
Mnenie [13.5K]2 years ago
4 0
         Mr. Valentino can`t go over his budget of $25. The amount of money times the amount of boxes needs to be less than or equal to $25:
         Answer: A ) $1.75 x  ≤ $25,
         where x is the amount of boxes he bought.
Rina8888 [55]2 years ago
4 0

The Answer Is A. $1.75x ≤ $25

You might be interested in
Find the first three iterates of the function f(z) = 2z + (3 - 2i) with an initial value of
nikklg [1K]

Answer:

a.  5 + 2i, 13 + 2i, 29 + 2i

Step-by-step explanation:

We'll use the formula  f(z) = 2z + (3 - 2i)  for each iteration. The output of the first iteration will be come the input of the second iteration, and so on.

So, we start with z0 = 1 + 2i and we plug that into the base equation:

z0 = 1 + 2i ==> f(z) = 2(1 + 2i) + 3 - 2i = 2 + 4i + 3 - 2i = 5 + 2i

z1 = 5 + 2i ==> f(z) = 2(5 + 2i) + 3 - 2i = 10 + 4i + 3 - 2i = 13 + 2i

z2 = 13 + 2i ==> f(z) = 2(13 + 2i) + 3 - 2i = 26 + 4i  + 3 - 2i = 29 + 2i

z3 = 29 + 2i

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Elsa tries to solve the following equation, and determines there is no solution. Is she correct? Explain.
Vlad [161]
Elsa's answer is incorrect since there is a solution of the given equation. In the given logarithmic problem, we need to simplify the problem by transposing log2(3x+5) in the opposite side. The equation will now be log2x-log2(3x+5)=4. Using properties of logarithm, we further simplify the problem into a new form log (2x/6x+10)=4.  Then transform the equation into base form 10^4=(2x/6x+10) and proceed in solving for x value which is equal to 1.667. 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are solutions to the equation below (5x+1)^2=7?<br><br> Check all that apply.
stiv31 [10]
(5x+1)² = 7; expand: 25x² + 10x +1 = 7 or 25x² + 10x -6 = 0

Solve this quadratic for x:

x = [-b + √(b² - 4ac)]/2a and x = [-b - √(b² - 4ac)]/2a
Plug the values and you'll find :
x = (- √7 - 1)/5 (answer C)
x = (+√7 -1)/5  (answer E)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sophie could $330 in a savings account at a simple interest rate of 4% per year. Avi put $290 in a savings account at a simple i
worty [1.4K]
Sophie would’ve earned more
She would’ve earned $37 more

Calculations:
Sophie:
$330(1+4%*2)
=$356
Simple interest: $356-$330
=$26

Avi:
$290(1+5%*2)
=$319
Simply interest: $319-$290
=$29

$29-$26
=$3
8 0
2 years ago
Erica can paint her room 5 hours .If she had her friend Rachel help her , they can paint the room together in 3 hours .How long
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

7 hours 30min

Step-by-step explanation:

Step one :

Given data

We are told that Erica can paint 1 room in 5hours

Her work rate is 1/5 room per hour

And also with the assistance of her friend they can paint 1 room in 3 hours

Hence their combined work rate is 1/3 room per hour

Step two

The combined work expression is

1/A+1/B=1/T

Where A=Erica's work rate

B=Rachael's work rate

T=combined work

1/5+1/B=1/3

1/B=1/3-1/5

1/B=5-3/15

1/B=2/15

B=15/2

B=7.5 hours

It will take Rachel 7 hours 30min to paint the room

4 0
2 years ago
Other questions:
  • write a number from 20 to 50 that has both tens and ones. use pictures and words to show the tens and ones.
    11·2 answers
  • Becky and Michele are both shopping for a new car at two different dealerships. Dealership A is offering $500 cashback on any pu
    13·2 answers
  • james bought a cheeseburger, fries, and a drink for dinner. the cheeseburger was three times the price of the fries and the drin
    15·1 answer
  • Most skilled individuals texting are less likely to have an accident compared to the ones that have to look at their phones?
    8·2 answers
  • What is the constant of variation for the quadratic variation? 0.1y = 3x2
    10·1 answer
  • You just discovered that you have 100 feet of fencing and you have decided to make a rectangular garden. What is the largest are
    12·1 answer
  • Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br
    8·2 answers
  • 57:04 The cooking time for a mini-loaf of bread is 5 minutes longer than half the time it takes to bake a regular-sized loaf of
    11·2 answers
  • You will note the wheel has 38 slots. There are two green slots (labeled 0, 00) and 36 slots which alternate red/black and are n
    5·1 answer
  • A survey of 100 people found that 35 people exercise in the morning, 45 people exercise in the afternoon, and 20 people exercise
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!