The range of the piece of paper is C) 1.4 m
Explanation:
The motion of the piece of paper is the motion of a projectile, which consists of two separate motions:
- A uniform motion along the horizontal direction, with constant velocity
- A uniformly accelerated motion along the vertical direction, with constant acceleration (the acceleration of gravity,
)
From the equation of motion, it is possible to find an expression for the range (the total horizontal distance covered) of a projectile, which is given by:

where
u is the initial velocity
is the angle of projection
g is the acceleration of gravity
For the piece of paper in this problem,
u = 4.3 m/s

Substituting,

Learn more about projectile motion:
brainly.com/question/8751410
#LearnwithBrainly
The acceleration is given as:
a = g sin(30°) where g is the gravitational acceleration
For g = 10 m/s^2, we get
a = 10 sin(30°) = 10 * 1/2 = 5 m/s^2
A, the light generated from the headlights travels at a fixed speed relative to the road
Answer:
Approximately
.
Explanation:
The formula for the kinetic energy
of an object is:
,
where
is the mass of that object, and
is the speed of that object.
Important: Joule (
) is the standard unit for energy. The formula for
requires two inputs: mass and speed. The standard unit of mass is
while the standard unit for speed is
. If both inputs are in standard units, then the output (kinetic energy) will also be in the standard unit (that is: joules,
Convert the unit of the arrow's mass to standard unit:
.
Initial
of this arrow:
.
That's the same as the energy output of this bow. Hence, the efficiency of energy transfer will be:
.