Answer:
Cumulative cash flow - $420
Net cash flow
Jan = $100
Feb= $150
Mar= $90
Apri -$55
May = $25
June -0
Explanation:
Jan - Feb - Mar - Apr - May - June
sale receipt 300 350 300 350 400 300
Disbursement (200) (200) (210) (295) (375) (300)
Net cash flow 100 150 90 55 25 0
Cumulative balance = $420
Answer: Debit to Product Warranty Payable
Explanation: Product Warranty Payable is a liability account that has a credit balance. To increase a liability a credit is recorded while to reduce a liability a debit is recorded to the liability.
The seller maintains the warranty as a liability and initially records a debit to its product warranty expense and a credit to its product warranty Payable.
When a repair is done on a product under warranty, the seller records a debit to the product warranty Payable to reduce it’s liability.
Also, a debit to either supplies or cash will increase the expense and assets accounts respectively which will amount to incorrect journal entries.
Answer:
ah can u simplify it.. becuase at this stage you put the whole question down, its also not finished
<span>To find the compound interest of an investment you have to use this formula, A = P(1 + r/n)^nt, where A is the total amount you have after the investment period, P is the amount you invest or the amount you put in, r is the rate of the of the compound interest in this case 10%, n is the amount of time the interest will be compounded for example, 4 months a year(quarterly) or 6 months a year(semi annually), and t is the amount of time you invest in years.
So in this case you are going to substitute everything in the formula with their given value. So P = $700, r = 10%, n = 21 (because it is the number of months we invest for), and t = 2 years (because 21 months fit perfectly in 2 years, and t must always be in years). The resulting formula will be A = $700(1 + 0.1/21)^(21 x 2), which will give you an answer of $855 rounded to the nearest dollar.</span>