Answer:
The amount that will go towards the balance is 385.71.
Step-by-step explanation:
The information provided is:
P = Principal of loan = $15,000
r = interest rate = 5.4% p.a. = 
n = number of periods = 36
The amount of the monthly payment that will go towards the balance is:
Amount towards the balance = EMI - Interest
First compute the Equated monthly installments (EMI) as follows:

Now compute the interest as follows:

The amount that will go towards the balance is,
Amount towards the balance = EMI - Interest
= 453.21 - 67.5
= 385.71
Thus, the amount that will go towards the balance is 385.71.
In the given question, it is given that ramp is 17 feet long, rises 8 feet above the floor, and covers a horizontal distance of 15 feet.
And we have to find the value of tan B.
And tangent of any angle is equal to the ratio of vertical by horizontal. That is:
tanB=8/15
And that's the required missing ratio for tan B.
Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
So we want to know the product of 0.0000012 and 3.65*10^8 in the scientific form. First we turn 0.0000012 to scientific form: 0.0000012=1.2*10^-6. Now we multiply: (1.2*10^-6)*(3.65*10^8)=1.2*3.65*(10^-6)*(10^8)=4.38*10^(-6+8)= 4.38*10^2. So the correct product is 4.38*10^2.
The answer is b because no x-value can repeat.