Answer:
a) density of the object is 3995.01, b) the weight scale reads 22N c) the sum individually will be the same with when added together.
Step-by-step explanation:
The weight of the object in air is 8N,
and weight = Mass * acceleration due to gravity = m * 9.81
8/9.81 = 0.815,
upthrust( force acting on the body from the liquid impeding the immersion) on the body when fully submerged = weight in air - weight in water = 8N - 6N =2N
Upthrust = weight of water displaced = 2N = mass * acceleration
2/9.81 = 0.204kg
density of water(1000kg/m^3) = mass of water / volume of water
volume of water displaced = 0.204/1000 = 0.000204m^3 (204cm^3)
volume of water displaced = volume of the solid
density of solid = mass/ volume = 0.815/0.000204 = 3995.01kg/m^3
b) when fully submerge in water the the scale experience according to newton third law of motion ( equal and opposite reaction of forces) additional 2N push so that total weight with the fully submerge solid = 20N + upthrust = 20N + 2N =22N
c) the of two scale reading is before (8N + 20N = 28N) and after (6N + 22N = 28) since there is no loss of matter; the demonstration was in equilibrium.
Answer:
![\left[\begin{array}{cc}x&y\end{array}\right] * \left[\begin{array}{cc}3&1\\4&-2\end{array}\right] = \left[\begin{array}{cc}3x+4y&x-2y\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7Dx%26y%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%2A%20%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7D3%261%5C%5C4%26-2%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%3D%20%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7D3x%2B4y%26x-2y%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Step-by-step explanation:
The general matrix representation for this transformation would be:
![\left[\begin{array}{cc}x&y\end{array}\right] * A = \left[\begin{array}{cc}3x+4y&x-2y\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7Dx%26y%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%2A%20A%20%3D%20%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7D3x%2B4y%26x-2y%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
As the matrix A should have the same amount of rows as columns in the firs matrix and the same amount of columns as the result matrix it should be a 2x2 matrix.
![\left[\begin{array}{cc}x&y\end{array}\right] * \left[\begin{array}{cc}a&b\\c&d\end{array}\right] = \left[\begin{array}{cc}3x+4y&x-2y\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7Dx%26y%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%2A%20%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7Da%26b%5C%5Cc%26d%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%3D%20%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7D3x%2B4y%26x-2y%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Solving the matrix product you have that the members of the result matrix are:
3x+4y = a*x + c*y
x - 2y = b*x + d*y
So the matrix A should be:
![\left[\begin{array}{cc}3&1\\4&-2\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7D3%261%5C%5C4%26-2%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Answer:
A. f(s) = 2s + 34
B. Mole
C. f(s) = 2s + 54
Step-by-step explanation:
A. Its a prediction the 34 can be any number reasonably close to 25
B. Amount of substance - mole (mole)
c. f(s) = 2s + 54
A+7
4+7
4+7=11
b-3
5-3
5-3=2
9c
9(10)
9(10)=90
Let C(x) be the function which calculates the total cost of making x skirts.
There is going to be a fixed constant, 250, to which we will add 15$ per x skirts.
So C(x)=250+15x
Answer: 250+15x