Answer:
Instructions are below
Explanation:
Giving the following information:
January 520 $ 4,470
February 490 4,260
March 300 2,820
April 500 4,350
May 310 2,960
June 480 4,200
July 320 3,000
August 400 3,600
September 470 4,050
October 350 3,300
November 340 3,160
December 320 3,030
A) To calculate the fixed and variable costs, we need to use the following formulas:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (4,470 - 2,820) / (520 - 300)
Variable cost per unit= $7.5
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Fixed costs= 4,470 - (7.5*520)
Fixed costs= $570
Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)
Fixed costs= 2,820 - (7.5*300)
Fixed costs= $570
B)
Total cost= 570 + 7.5x
x= hours of mantainance
C) x= 590
Total cost= 570 + 7.5*590
TC= $4,995
D) x= 600
Total cost= 570 + 7.5*600
TC= $5,070
I<span>n order to know how much will it cost to drive 975 </span><span>km, we need first to know how many gallons it would take to drive 975 km. </span>First,<span> we need to convert kilometers to miles. 975 km would be equal to 605.84 miles (1 km = 0.62 miles). Since one gallon can be consumed up to 24.5 miles, we need to divide 605.84 miles by 24.5 miles to know how many gallons will be consumed travelling such distance. Dividing the two numbers, we can get 24.73 gallons. We know that </span>one-gallon<span> costs $2.75. Therefore, it would cost $68.01 ($2.75 x 24.73 gallons) to drive 975 kilometers.</span>
Answer: The actual value
Explanation: In simple words, actual value refers to the utility satisfaction that a customer receives after purchasing a product.
The only difference between perceived value and actual value is that while calculating perceived value the customer compares his product with other product . However, while calculating actual value he only compares the existing performance with his or her expectations.
In the given case, Jeremy feels the product he buy is no as useful as he thought. Hence it lacks actual value.
Answer: The use of promotional signage
Explanation:
A promotional signage is a method of advertisement where special offers are displayed at strategic points by a business to the public to attract customers to patronize the business. Manila in her is making use of promotional signage to draw the attention of potential buyers to her store.
Answer:
Differential analysis as at April 30
Make (Alternative 1) Buy (Alternative 2)
Purchase Price $0.00 $24.00
Direct materials $8.00 $0.00
Direct labor $12.00 $0.00
Variable Costs - Case related $3.00 $0.00
Total Cost $23.00 $24.00
Conclusion
Company should make carrying cases instead of purchasing as this is cheaper by $1.00
Explanation:
There is a choice to be made between Make (Alternative 1) and Buy (Alternative 2). Compute the Total costs for these choices.
Ignore the fixed overheads as they are the same for both alternatives and hence irrelevant.
Choose the alternative with lower costs.