Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)
The concentration of a solution is the number of moles of solute per fixed volume of solution.
Concentration (C) = number of moles of solute (n) / volume of the solution (v)
we have to find the volume of the solution when 36.0 g of Ca(OH)₂ is added to water to make a solution of concentration 0.530 M
mass of Ca(OH)₂ added - 36.0 g
number of moles of Ca(OH)₂ - 36.0 g / 74.1 g/mol = 0.486 mol
we know the concentration of the solution prepared and the number of moles of Ca(OH)₂ added, substituting these values in the above equation, we can find the volume of the solution
C = n/v
0.530 mol/L = 0.486 mol / V
V = 0.917 L
answer is 0.917 L
Answer:
The average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.
Explanation:
<em>The correct option would be that the average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.</em>
<u>According to the kinetic theory of matter, the temperate of a substance is a measure of the average kinetic energy of the molecules of substance. In other words, the higher the temperature of a substance, the higher the average kinetic energy of the molecules of the substance.</u>
In the illustration, the gas in container B showed a higher temperature than that of container A as indicated on the thermometer, it thus means that the average kinetic energy of the molecules of gas B is higher than those of gas A.
Out of the choices given, the answer which refers to a chemical property is going to be B. Water will not burn, but gasoline is flammable. The reason why is because burning and flammability are both chemical properties.