Answer:
y''=-1.26
Step-by-step explanation:
We are given that 
We have evaluate the second order derivative of y w.r.t. x when x=2 and y=3.
Differentiate w.r.t x
Then , we get




Again differentiate w.r.t.x
Then , we get


Using value of y'


Substitute x=2 and y=3
Then, we get 

Hence,y''=-1.26
The value 3 will be entered. It's a positive value to indicate he is not in debt of any kind.
Answer:
99.85%
Step-by-step explanation:
The lifespans of meerkats in a particular zoo are normally distributed. The average meerkat lives 10.4 years; the standard deviation is 1.9 years.
Use the empirical rule (68-95-99.7%) to estimate the probability of a meerkat living less than 16.1 years.
Solution:
The empirical rule states that for a normal distribution most of the data fall within three standard deviations (σ) of the mean (µ). That is 68% of the data falls within the first standard deviation (µ ± σ), 95% falls within the first two standard deviations (µ ± 2σ), and 99.7% falls within the first three standard deviations (µ ± 3σ).
Therefore:
68% falls within (10.4 ± 1.9). 68% falls within 8.5 years to 12.3 years
95% falls within (10.4 ± 2*1.9). 95% falls within 6.6 years to 14.2 years
99.7% falls within (10.4 ± 3*1.9). 68% falls within 4.7 years to 16.1 years
Probability of a meerkat living less than 16.1 years = 100% - (100% - 99.7%)/2 = 100% - 0.15% = 99.85%
Answer:
12 units
Step-by-step explanation:
Point B is the midpoint of AC, and it is 6 units from C. Therefore A must be 12 units from C.
AC = 12 units
Given : tan 235 = 2 tan 20 + tan 215
To Find : prove that
Solution:
tan 235 = 2 tan 20 + tan 215
Tan x = Tan (180 + x)
tan 235 = tan ( 180 + 55) = tan55
tan 215 = tan (180 + 35) = tan 35
=> tan 55 = 2tan 20 + tan 35
55 = 20 + 35
=> 20 = 55 - 35
taking Tan both sides
=> Tan 20 = Tan ( 55 - 35)
=> Tan 20 = (Tan55 - Tan35) /(1 + Tan55 . Tan35)
Tan35 = Cot55 = 1/tan55 => Tan55 . Tan35 =1
=> Tan 20 = (Tan 55 - Tan 35) /(1 + 1)
=> Tan 20 = (Tan 55 - Tan 35) /2
=> 2 Tan 20 = Tan 55 - Tan 35
=> 2 Tan 20 + Tan 35 = Tan 55
=> tan 55 = 2tan 20 + tan 35
=> tan 235 = 2tan 20 + tan 215
QED
Hence Proved