Since we are not given any information about the proportion, we will assume the sample proportion to be 0.50
so,
p = 0.50
The Error is 10% percentage point. This means that on either side of the population proportion the error is 5% so E = 0.05
z = 1.645 (Z value for 90% confidence interval)
The margin of error for population proportion is calculated as:
This means 271 students should be included in the sample
Answer:
Step-by-step explanation:
Total number of boxes of cookies that Kendal bought to bring to the party is x.
Each box contains 12 cookies. This means that total number of cookies in x boxes would be
12 × x = 12x
She decides to keep two boxes for herself. This means that the total number of cookies that she kept for herself would be
12 × 2 = 24 cookies
She brings 60 cookies to the party.
The equation that can be used to find the number of boxes, x, Kendal bought would be
12x = 24 + 60
12x = 84
x = 84/12 = 7 boxes