Answer:
B. Each product, or job, uses the department to a different extent.
Explanation:
Departmental overhead rates uses a standard charge that is based on produced units attributed to a department.
Costs are applied with high precision.
When this model is used, the standard rate is multiplied by the number of units produced in the department, so there is no over allocation of resources.
For example if we consider the hours a machine operates. With a standard rate of $10 per hour, machine operation of 6 hours will give $10* 6 hours= $60
Answer:
Paying more cash to its creditors and stockholders than the amount it received from them (1)
Explanation:
Stockholders are the primary owners of the company who have invested their money in the company's shares i.e equity holders and expect a reasonable returns higher than their investment.
Creditors are money lenders like banks i.e debt holders who have given loan or bank overdraft to the company and expecting the company to pay back at an agreed date with interest.
A firm creates value by being able to invest money sourced from various investors into a viable project that guaranteed greater returns than the weighted average cost of capital.
Answer:
$24 favorable
Explanation:
The formula to compute the variable overhead efficiency variance is shown below:
= (Actual machine hours - standard machine hours) × variable overhead per hour
where,
Actual machine hours is 2,270 machine hours
The standard machine hours is 2,280 hours and the standard variable manufacturing overhead rate is $2.40
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= (2,270 hours - 2,280 hours) × $2.40
= $24 favorable
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>