The question is incomplete, here is the complete question:
A chemist measures the amount of bromine liquid produced during an experiment. She finds that 766.g of bromine liquid is produced. Calculate the number of moles of bromine liquid produced. Round your answer to 3 significant digits.
<u>Answer:</u> The amount of liquid bromine produced is 4.79 moles.
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles, we use the equation:

We are given:
Given mass of liquid bromine = 766. g
Molar mass of liquid bromine,
= 159.8 g/mol
Putting values in above equation, we get:

Hence, the amount of liquid bromine produced is 4.79 moles.
Answer:
= 0.134;
= 0.866
The partial pressure of isopropanol = 34.04 Torr; The partial pressure of propanol = 5.26 Torr
Explanation:
For each of the solutions:
mole fraction of isopropanol (
) = 1 - mole fraction of propanol (
).
Given: mole fraction of propanol = 0.247. Thus, the mole fraction of isopropanol = 1 - 0.247 = 0.753.
Furthermole, the partial pressure of isopropanol =
*vapor pressure of isopropanol = 0.753*45.2 Torr = 34.04 Torr
The partial pressure of propanol =
*vapor pressure of propanol = 0.247*20.9 Torr = 5.16 Torr
Similarly,
In the vapor phase,
The mole fraction of propanol (
) = 
Where,
is the partial pressure of propanol and
is the partial pressure of isopropanol.
Therefore,
= 5.26/(34.04+5.16) = 0.134
= 1 - 0.134 = 0.866
Answer:
The correct answer is:
Reaction B is more likely to occur at all than reaction A.
Explanation:
The activation energy in chemistry is the smallest amount of energy required to cause chemical or nuclear reaction in the reactants in chemical or nuclear systems. The activation energy is denoted by
, and it is measured in Joules (J), KiloJoules (KJ) or Kilocalories per mole (Kcal/mol)
The activation energy can be thought of simply as the minimum amount of energy required to overcome a barrier that prevents a reaction from occurring, hence, from our question, if Reaction A has a high activation energy, it means that the barrier to be overcome before a reaction will occur is large, meaning that the reaction system is more stable and the reaction is less likely to occur than Reaction B which has a low activation energy, meaning that just a relatively small amount of energy, when applied to the reaction system, will initiate a reaction, making it more likely to occur than reaction A.
You should also note that catalysts are substances that are capable of reducing the activation energy of a system, but remains unchanged at the end of the system.
Answer:
to which cations from the salt bridge migrate
Explanation:
A voltaic cell is an electrochemical cell that uses spontaneous redox reactions to generate electricity. It's composed of a cathode, an anode, and a salt bridge.
In cathode, the substance is gaining electrons, so it's reducing, in the anode, the substance is losing electrons, so it's oxidating. The flow of electrons is from the anode to the cathode.
The salt bridge is a bond between the cathode and the anode. When the redox reaction takes place, the substances produce its ions, so the solution is no more neutral. The salt bridge allows the solutions to become neutral and the redox reaction continues.
So, the cathode produces anions, which goes to the anode, and the anode produces cations, which goes to the cathode. Then, the cathode n a voltaic cell is the electrode to which cations from salt bridge migrate and where the reduction takes place.
Answer:
The sensory receptors send signals to Diego's brain cells. These signals are messages that help Diego figure out what to do next. As Diego thinks, more signals move from one brain cell to another.