Answer:
a) 0.43
b) 0.1166
c) 0.8966
Step-by-step explanation:
Percentage of people that completed 4 yrs college (1970) = 0.11
Women who passed 4 yrs college in 1970 = 43% of those (above)
Percentage of people that completed 4 yrs college (1990) = 0.22
Women who passed 4 yrs college in 1970 = 53% of those (above)
a)
It is already given in the question that of the people that passed college in 1970, 43% were women. This question already says that <em>given that person completed 4 years college, how many are women??</em>
<em />
That probability of that is 0.43
b)
Here, it is <em>NOT</em> given that who passed college. They want to know how many are women FROM THE PASSED ONES. So we need to multiply the percentages, 53% of 11%. That is:
0.53 * 0.22 = 0.1166
The probability is 0.1166
c)
We need to find the probability that MAN HAD FINISHED COLLEGE in 1990 and subtract that from 1 (as it is the complement).
Since 53% are women, that means 100% - 53% = 47% is man
Hence, MAN finishing college in 1990 = 0.47 * 0.22 = 0.1034
Subtract that from whole (1):
1 - 0.1034 = 0.8966
The probability is 0.8966