Answer:
Option D is correct.
An equation: h = 28000 -2000m
Step-by-step explanation:
Let h represents the height of the airplane and m represents the minutes.
As per the given statement: An airplane 28,000 feet above ground begins descending at a constant rate of 2,000 feet per minute.
At ground m = 0
h(0) = 28000 feet.
⇒ An airplane descending at a constant rate (r) = - 2000 feet per minute
then,
height(h) of the airplane after m minutes is given by:
h(m) = 28000 - rm ; where r is the rate descending at constant rate and m is the minutes.
Substitute the given values we get;
h(m)= 28000 -2000m
Therefore, an equation which gives the height, h of the airplane after m minutes is; h = 28000 -2000m
Answer:
estimated error=±0.725
Step-by-step explanation:
Side of the triangle= 12cm
Opposite of triangle x= 30
h= hypotenose side
Error= =±1
From trigonometry
Sin(x)=opposite/hypotenose
hypotenose=opposite/sin(x)
h=12/sin(x)
h=12Csc(x)
dh=-12Csc(x)Cot(x) dx...............eqn(1)
dx is the possible error in angle measurements
So we need to convert to radius
dx=±1°× (π/180)
=±1°(π/180)
Substitute x and dx into equation (1)
dh= - 12Csc30°Cot30°×[±(π/180)]
= -12(2)(√3)(±(π/180)
==±0.725
Therefore, estimated error=±0.725
To round up a number, you will add one value to the digit if the lower digit number is 5 or more. If the number is lower than 5, then you don't have to add one value.
In this case, you need to round up to hundred thousand. So, you need to look at the ten thousand digit which was 6. Since it was more than 5, you can add 1 value to the ten thousand digit. Then 362,584 will become 400,000
for the rectangular red paper :
w₁ = width of the red paper = 4 cm
L₁ = length of red paper = 2 w = 2 x 4 = 8 cm
A₁ = area of the red paper = L₁ w₁ = 8 x 4 = 32 cm²
for the rectangular blue paper :
w₂ = width of the blue paper = 3 cm
L₂ = length of blue paper = 7 cm
A₂ = area of the blue paper = L₂ w₂ = 7 x 3 = 21 cm²
area visible is given as
A = A₁ - A₂ = 32 cm² - 21 cm² = 11 cm²
so 11 square units of red paper will be visible on top
Answer:
Step-by-step explanation:
Just divide the larger mass by the smaller.
0.5 / 0.005 = 0.5 / 0.5 * 10^-2 = 1 * 10^2 = 100
It take 100 ants to equal the mass of a grasshopper.