<u>Answer: </u>Option A barrier to market entry
<u>Explanation:</u>
Here the government creates a barrier to entry where the cost involved to enter into the market is increased. The cake makers have to obtain a license through paying fees to the government. These start up cost act as an obstacle for people who sell cakes. This also reduces the number of people entering into cake making business. This sign is known as barrier to market entry.
When there are barriers the existing firms have the benefit of increasing their profits and market share. As there are only few people entering into the market it reduces their competition.
The correct answer is D) There are problems with security and privacy.
The main disadvantage of moving to e-money LOADING... or moving to a cashless society is "There are problems with security and privacy."
Technology has brought many advantages to the way people do business, facilitating transactions, bank payments, deposits, and many more functions. However, it also has risks and disadvantages. The most important risk that has already affected thousands of people is the security and privacy of data.
There have been cases such as the clients of Target supermarket that suffered from stolen information and hackers used their credit cards to make purchases. Private concerns of data uploaded on social media sites such as Faceb*ok have been used to other purposes and the President of this company had to testify members of the US Congress.
Answer:
C) $130,000
Explanation:
Based on the lower of cost or market rule, the valued of the inventory would be
Replacement cost = $130,000
Selling price = $150,000 - $150,000 × 10% = $135,000
After considering the normal gross profit ratio, the value would be
= $135,000 - $150,000 × 20%
= $105,000
If we compare the cost and replacement value, then the less value would be considered i.e $130,000
Answer:
Unitary variable cost= $42
Explanation:
Giving the following information:
Direct Materials $14
Indirect Materials (variable) $4
Direct Labor $8
Indirect Labor (variable) $6
Other Variable Factory Overhead $10
During the period, the company produced and sold 1,000 units.
Under the variable cost method, the product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead:
Unitary variable cost= 14 + 8 + (4 + 6 + 10)= $42