Answer:
0.047 %
Explanation:
Step 1: Given data
- Partial pressure of ozone (pO₃): 0.33 torr
- Total pressure of air (P): 695 torr
Step 2: Calculate the %v/v of ozone in the air
Air is a mixture of gases. We can find the %v/v of ozone (a component) in the air (mixture) using the following expression.
<em>%v/v = pO₃/P × 100%</em>
%v/v = 0.33 torr/695 torr × 100%
%v/v = 0.047 %
A.S OLOS kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkll
It is going to be too low because the mass mistakenly used is lower than the initial.
Answer:
35 KJ.
Explanation:
The activation energy is the minimum energy that must be overcome for a reaction to take place.
In the diagram given above, the activation energy lies between the energy of the reactants and that at the peak.
Thus we can calculate the activation energy as follow:
Energy of reactants = 30 KJ
Energy at the peak = 65 KJ
Activation energy =..?
Activation energy = Energy at the peak – Energy of reactants
Activation energy = 65 – 30
Activation energy = 35 KJ
Therefore, the activation energy of th reaction is 35 KJ
Answer:
Explanation:
In one of the process, energy is built up from scratch, in the other one, energy is liberated for use by an organism or body.
The first process deals with a metabolic reaction in which energy is liberated:
C₆H₁₂O₆ + 6O₂ → 6CO₂ + 6H₂O + energy
In the above process, energy is liberated when glucose combines with oxygen. The waste products are carbon dioxide and water. This process liberates heat energy which can be used to do work.
In the reverse process:
6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂O₆ + 6O₂
This process stores energy in carbon chains as chemical energy. It is this energy that is released in the first process.
Therefore, we can see that the first process liberates energy and the reverse process stores energy.