Answer:
2.4 litters of water are required.
Explanation:
Given data:
Mass of LiF = 19.6 g
Molarity of solution = 0.320 M
Volume of water used = ?
Solution:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 19.6 g/ 26 g/mol
Number of moles = 0.75 mol
Volume required:
Molarity = number of moles/ volume in L
Now we will put the values in above given formula.
0.320 M = 0.75 mol / volume in L
Volume in L = 0.75 mol /0.320 M
M = mol/L
Volume in L = 2.4 L
Answer: 
Explanation:
The balanced chemical equation :
To calculate the moles, we use the equation:

According to stoichiometry:
4 moles of
produces = 902.0 kJ of energy
415.1 moles of
produces =
of energy
Thus the change in enthalpy is 
Answer:
H₂Lv
Explanation:
Lv is at group 6 on the periodic table, so it has 6 valence electrons, likely oxygen. Thus, to be stable, it needs to gain 2 electrons. Hydrogen has 1 electron in its valence shell, so H₂ can share 2 electrons with Lv, and because of that, the product would be:
H₂Lv.
Answer:
The estimated feed rate of logs is 14.3 logs/min.
Explanation:
The product of the process is 2000 tons/day of dry wood pulp, of 85 wt% of cellulose. That represents (2000*0.85)=1700 tons/day of cellulose.
That cellulose has to be feed by the wood chips, which had 47 wt% of cellulose in its composition. That means you need (1700/0.47)=3617 tons/day of wood chips to provide all that cellulose.
Th entering flow is wood chips with 45 wt% of water. This solution has an specific gravity of 0.640.
To know the specific gravity of the wood chips we have to write a volume balance. We also know that Mw=0.45*M and Mc=0.55*M.

The specific gravity of the wood chips is 0.494.
The average volume of a log is

The weight of one log is

To provide 3617 ton/day of wood chips, we need


The feed rate of logs is 14.3 logs/min.