Answer: £51
Step-by-step explanation:
25% off 49 = 36.75
25% off 19 = 14.25
36.75 + 14.25 = 51
Answer:
The correct option is C
Step-by-step explanation:
The organizers of a fair projected a 25 percent increase in attendance this year over that of last year
Let x = the attendance for last year
The projected attendance for this year would be last year's attendance + 25% of last year's attendance. This means
Projected attendance for this year
= x + 25/100 × x
= x + 0.25x = 1.25x
But attendance for this year actually decreased by 20 percent.
This means the actual attendance for this year would be
attendance for last year - 20% of attendance for last year. This means
Actual attendance for this year is
x - 20/100 × x
= x - 0.2x = 0.8x
percentage of the projected attendance that was the actual attendance would be
0.8x / 1.25x × 100 = 0.64 × 100
= 64%
The correct option is C
I’m not entirely sure but the answer might be 72 1/2 miles. I added up 12 1/3, 8 3/4, 17 2/8, 23 2/3, and 10 5/10. And I got 72 1/2.
Answer:
The correct option is E) About 1 in a million.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
It is given that one in a hundred million people is a genius.
Let G represents the Genius and Q represents the quirky.
We need to find the probability that someone is acting quirky- what is the probability that they are a genius.
The probability that person is quirky is: 
The probability of
Hence, the required probability is:



Which is near about 1 in a million.
Hence, the correct option is E) About 1 in a million.