Answer:
-6 + 8d - 2c
-2c +8d -6
-2 (3 - 4d + c)
Step-by-step explanation:
hope this helps
Answer: No
Step-by-step explanation:
$12-$4.50= $7.50
$7.50*15= $112.50
The Total cost is $135 She will only be making $112.50 in profits.
Answer:
The inverse function is 
Step-by-step explanation:
The given function is
.
This function is only invertible on the interval,
.
To find the inverse on this interval, we interchange
and
.

We now make
the subject to get,



But the given interval is
, This implies that,
.

Answer:
a) 0.9644 or 96.44%
b) 0.5429 or 54.29%
Step-by-step explanation:
a) The probability that at least 1 defective card is in the sample P(A) = 1 - probability that no defective card is in the sample P(N)
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 20
Total number of non defective cards = 140-20 = 120
P(N) = Number of possible selections of 20 non defective cards ÷ Number of possible selections of 20 cards from all the cards.
P(N) = 120C20/140C20 = 0.0356
From equation 1
P(A) = 1 - 0.0356
P(A) = 0.9644 or 96.44%
b) Using the same method as a) above
P(A) = 1 - P(N) .....1
Given;
Total number of cards = 140
Number selected = 20
Total number of defective cards = 5
Total number of non defective cards = 140-5 = 135
P(N) = 135C20/140C20 = 0.457
From equation 1
P(A) = 1 - 0.4571
P(A) = 0.5429 or 54.29%
Year 2 is 88 million and in year 3 it is 96.8 million. 96.8 million-88 million it makes 8.8 million. So the answer is 8.8 million people.